Różne formy Qigong

Qigong laikowi kojarzy się z Tai Chi, ale nie jest sztuką walki

Pod określeniem Qigong (Chi Kung) kryje się wiele rozmaitych chińskich form ćwiczeń, z których każda posiada swoją specyficzną nazwę (dopiero w latach 50. XX wieku zaczęto używać ogólnego terminu Qigong).

Dla większości z metod określanych jako Qigong charakterystyczne jest ćwiczenie w stanie skupienia i równocześnie pewnego odprężenia, praca z wewnętrznymi odczuciami i z oddechem. Głównym celem jest utrzymanie i poprawa sprawności i zdrowia.

My obecnie oferujemy możliwość nauki dwóch różnych odmian Qigong – Yangsheng Zhuang oraz Wu Qin Xi.


Yangshen Zhuang – metoda określana także jako Jianshen Zhuang, Zhan Zhuang Qigong, związana jest z wewnętrznym systemem Yiquan. Została rozwinięta przez twórcę Yiquan Wang Xiangzhai’a, gdy w latach 50. XX wieku uczył tych ćwiczeń pacjentów w szpitalach i sanatoriach w Pekinie i w prowincji Hebei. Łączy się ćwiczenia pozycyjne i ruchowe. Metoda jest bardzo łatwa do opanowania, stąd mówi się czasami, że jest to Qigong Naturalny – Ziran Qigong. Z kolei zaawansowana forma tych ćwiczeń, gdy przechodzi się do improwizacji opartej na wcześniej poznanych ruchach, nazywana jest Tańcem Zdrowia – Jian Wu.


Wu Qin Xi – Zabawy Pięciu Zwierząt, to metoda rozwinięta na przełomie II i III wieku naszej ery przez słynnego lekarza Hua Tuo. Opiera się na ruchach naśladujących: tygrysa, jelenia, niedźwiedzia, małpy i ptaka. Rozwinęło się wiele odmian, niektóre są prostsze, inne bardziej rozbudowane, w niektórych ćwiczy się powoli, w innych bardziej dynamicznie. Wersja który my ćwiczymy przypomina tempem wykonania formy Taijiquan (Tai Chi).