Różne wpisy

Qigong pomaga wyjść z ubóstwa

Od tłumacza: Powiat Xishui liczący sobie nieco ponad 500 tysięcy mieszkańców leży w górskiej prowincji Guizhou. Jest to jedna z najbiedniejszych części Chin.

Wang Zhangsong

Cztery lata temu 57 letni Wang Zhangsong potrzebował ponad godzinę, by przejść od tunelu Yangtaiwan do Ośrodka Sportu Powiatu Xishui, by ćwiczyć Qigong Prozdrowotny. Dziś pokonuje ten dystans w zaledwie 40 minut.

W marcu 2016 roku Wang Zhangsong jeździł do szpitali w Guiyang i Chongqing, gdzie zdiagnozowano u niego udar mózgu. Początkowo głównymi objawami były czasowe utraty pamięci oraz osłabienie rąk i nóg. Wang Zhangsong mówi: „Gdy wychodziłem z domu, moje nogi nie słuchały się mnie, zataczałem się idąc, dzieci bardzo się o mnie martwiły.”

Ciągłe zażywanie leków nie rozwiązuje problemu, wiąże się też ze skutkami ubocznymi. Wang Zhengsong doskonale to rozumiał. Szukał informacji i pomocy gdzie tylko było to możliwe, i w końcu zdecydował się wykorzystać Prozdrowotny Qigong, z nadzieją, że przyniesie to jakieś efekty. Od tego czasu Wang Zhangsong ćwiczy już 4 lata, jego stan zdrowia stopniowo się poprawił.

Na początku 2016 roku w Pekinie odbyła konferencja robocza w sprawie pogłębienia reformy zarządzania Qigongiem Prozdrowotnym w całym kraju, by osiągnąć kolejny przełom stosując nowe koncepcje i metody. Wsiosną tego samego roku powiat Xishui został wyznaczony przez Wydział Sportu Prowincji Guizhou jako jeden z pięciu powiatów, gdzie pilotażowo wprowadzano reformy zarządzania rozwojem Qigongu Prozdrowotnego. Wang Zhangsong był jednym z tych, którzy z tego przedsięwzięcia skorzystali.

W związku z udarem mózgu, gdy Wang Zhengsong rozpoczął naukę Qigongu Prozdrowotnego, unikał rozmów z innymi uczestnikami kursu. Tymczasem wcześniej był osobą bardzo otwartą. Po 3 miesiącach ćwiczenia, sytuacja uległa znacznej poprawie.

Jeden układ, drugi układ, trzeci układ. Do dziś Wang Zhangsong opanował już 8 różnych układów Qigongu prozdrowotnego.

Wang Zhangsong mówi: „W związku z problemami zdrowotnymi, moja zdolność zapamiętywania była niedostateczna, ale instruktorzy i koledzy mocno mnie zachęcali. Gdy wracałem do domu, starałem się ćwiczyć.”

W ciągu trwającego 365 dni roku, 360 razy można było zobaczyć, jak pilnie ćwiczył Wang Zhangsong w Ośrodku Sportu Powiatu Xishui. Dzięki woli pilnej nauki, jego stan stopniowo się poprawiał. Mówi on: „Wróciłem już do 80% normalnej sprawności”.

W ciągu tych czterech lat Wang Zhangsong trzykrotnie był członkiem drużyn, które reprezentowały powiat Xishui w zawodach w pokazach układów Qigong na poziomie prowincji, osiągając znakomite wyniki. Ponad 10 razy brał udział w akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie Qigongu Prozdrowotnego w Xishui dla wsparcia ludzi ubogich. To przyniosło mu zwiększenie zaufania we własne możliwości.

Qigong Prozdrowotny – Sztuka Daoyin z Mawangdui

Sam Wang Zhangsong został właścicielem studia masażu leczniczego Anmo, a jego życie stało się facscynujące. Mówi: „Poza oferowaniem masażu, staram się przekonać klientów do wartości Qigongu Prozdrowotnego”. Mówi: „Ruchy Qigongu mogą zrelaksować umysł, oddech staje się bardziej naturalny, stąd ćwiczenie Qigongu jest korzystne dla zdrowia.” Wokół mnie jest wielu starszych ludzi, których zdrowie poprawiło się dzięki uprawianiu Qigonu prozdrowotnego.

Czy takie efekty, to nie jest jakaś fantazja rodem z powieści?

Wang Zhangsong wyjaśnia, że Qigong Prozdrowotny, to nie jest wierzenie religijne, ani przesąd, nie jest to też jakaś sztuka magiczna, ale jest to metoda ćwiczeń w której szuka się harmonii ciała i umysłu. Yijinjin (Kanon Przemiany Ścięgien), Baduanjin (Osiem Kawałków Brokatu), Wuqinxi (Zabawy Pięciu Zwierząt) i inne takie metody, wszystkie one mają naukowe podstawy.

Wang Zhangsong mówi: „Qigong Prozdrowotny jest tradycyjną formą kultury fizycznej. Ćwiczę 4 lata i widzę, że przynosi wyraźne efekty w zapobieganiu chorobom i pomaga w leczeniu. Nie wymaga ponoszenia dużych kosztów, nauka jest łatwa.”

Ja jestem już niemal w pełni zdrowy. Nie tylko nie jestem ciężarem dla rodziny, ale sam otworzyłem studio masażu Anmo. Nie będąc zdrowym jest się ciężarem dla społeczeństwa.

W procesie propagowania zdrowego stylu życia, walki z ubóstwem i rozwoju obszarów wiejskich miłośnicy Qigongu prozdrowotnego w Xishui mogą być stawiani za wzór. Sami ćwicząc, zachęcają coraz więcej ludzi do włączenia się w ruch Qigongu Prozdrowotnego, stając się popularyzatorami, instruktorami, liderami zdrowego stylu życia.

Obecnie w 26 miejscowościach półmilionowego powiatu Xishui jest już ponad 80 tysięcy ćwiczących Qigong Prozdrowotny (wliczając w to uczniów szkół, gdzie prowadzone są zajęcia Qigong).

He Siyun

W ciągu ostatnich 4 lat widzę rozwój Qigongu Prozdrowotnego w miasteczku Sanchahe w powiecie Xishui – mówi pani He Siyun z wioski Sancha koło tego miasteczka.

„W ciągu ostatnich czterech lat byłem świadkiem upowszechniania się Health Qigong w mieście Sanchahe w okręgu Xishui.” Powiedział to He Siyun, wieśniaczka z wioski Sancha w mieście Sanchahe” – mówi

Cztery lata temu 80 letnia He Siyun przez dłuższy okres nie mogła chodzić z powodu bólu prawej stopy. Towarzyszyły temu lekkie problemy z lędźwiowym i szyjnym odcinkami kręgosłupa. Na wizyty u lekarza i medykamenty wydała niemal 40 tysięcy juanów (kilkanaście tysięcy złotych), popadając w ubóstwo.

Wtedy właśnie w Sanchahe powstało Stowarzyszenie Qigongu Prozdrowotnego, a jego prezesem została Yuan Zhengwu.

He Siyun mówi: „Nikt u nas nie wiedział o Qigongu Prozdrowotnym. 70 letnia Yuan Zhengwu ćwiczyła i chodziła po wioskach i domach propagując te ćwiczenia”. Sama nie wiem ile razy przychodziła do mnie, mówiąc że Qigong Prozdrowotny pomaga przywrócić zdrowie. Najstarsza córka, która przyzwyczajona była tylko do pracy na roli i wspólnych tańców na placach, po raz pierwszy usłyszała o Qigongu Prozdrowotnym. Przybiegła do mnie i mówi: „Mamo, czy to prawda, że to tak jak w telewizji, że w ciele jest ukryta siła, która może cię wzmocnić?” He Siyun nie może powstrzymać śmiechu i łez.

Pani Yuan mówi, że najbardziej obawiała się popadnięcia w ubóstwo z powodu choroby.

Wtedy przyjechał instruktor Stowarzyszenia Qigongu Prozdrowotnego Powiatu Xishui. He Siyun uczyła się Yijinjing, Baduanjin, oddychania Tuna, wymogów ruchów, opanowując wszystko stopniowo, tak że poprawnie, modelowo wykonywała ruchu, starając się zapamiętać wszystkie subtelności.

He Siyun, która ukończyła tylko szkołę podstawową, w ogóle nie rozumiała koncepcji Qigong, ćwiczenie sprawiało jej początkowo trudność, ale po pewnym czasie zaczął ustępować ból stopy. He Siyun mówi: „Qigong Prozdrowotny i leczenie nie mają bezpośredniego związku, nie można stawiać go w jednym szeregu z medycyną, ale może stymulować organizm i działać jako „wzmacniacz”.

Qigong Prozdrowotny – Osiem Kawałków Brokatu

He Siyun ćwiczy już od 4 lat, teraz prowadząc już także zajęcia dla ponad 30 sąsiadów i uczniów gimnazjum. W Sanchahe entuzjastów Qigongu Prozdrowotnego jest już ponad 1000, większość nich to wieśniacy, którzy do niedawna walczyli z ubóstwem.

Ból w prawej stopie He Siyun już całkowicie zniknął. Nie tylko zmniejszyło to obciążenie rodziny, ale ona teraz może poświęcać swój czas dzieciom i osobom starszym.

He Siyun radośnie mówi: „Teraz nie jest dla mnie problemem wykonywanie prac w domu i w gospodarstwie rolnym. Do tego jeszcze gotuję posiłki dla posterunku policji w Sanchahe, zarabiając miesięcznie 2 tysiące juanów.

Poprawa stanu zdrowia He Siyun wywołała podziw okolicznych mieszkańców.

Huang Xianmei z wioski Sancha mówi: „He Siyun, dokąd nie poszła, wszędzie zachwalała Qigong Prozdrowotny, przekazując ludziom pozytywną energię, mobilizując wszystkich do uczestnictwa w zajęciach”.

To pomaga osobom które popadły w ubóstwo lub powróciły do ubóstwa z powodu choroby odzyskać nadzieję, wrócić do zdrowia, odzyskać radość, pójść w kierunku poprawy swojej sytuacji materialnej.

Huang Xianmei cztery lata temu miała wiele problemów z rękoma i nogami. Pani Yuan wprowadzała wtedy wszystkich w ćwiczenia, i chociaż każdorazowe zajęcia były krótkie, to korzyści były wyraźne. Dzięki długotrwałej nauce i pilnemu ćwiczeniu, jej stan zdrowia znacznie się poprawił. Często teraz chodzi łowić ryby.

Huang Xianmei mówi: „Ćwiczymy Qigong Prozdrowotny na Placu Kultury Miasteczka Sanchahe każdego wieczoru. Niezależnie do pory roku przychodzi około stu osób.”

Na wsi ludzie pracują cały dzień, tylko wieczorami mają czas by ćwiczyć Qigong Prozdrowotny. Liczba ćwiczących i obserwujących ćwiczenia stopniowo rośnie. Pani Yuan przeznaczyła ponad 10 tysięcy juanów na zakup ubrań do ćwiczeń dla mieszkańców wioski oraz instalację oświetlenia i ławeczek na placu, gdzie ćwiczymy.

Tego wieczoru znów mieszkańcy wioski zaczęli się zbierać, by razem ćwiczyć, a inni obserwowali ich siedząc na ławkach.

Zhang Ping, mieszkanka wioski Sancha, mówi, że od 4 lat, gdy tylko zostało założone Stowarzyszenie, przychodzi tutaj ćwiczyć Qigong Prozdrowotny. „Ćwiczymy wieczorem od 19:00 do 21:00, bez dnia przerwy przez te 4 lata”.

W ciągu ostatnich 4 lat postawa ludzi z Sancha w stosunku do Qigongu Prozdrowotnego zmieniła się z opierania się instruktorze do bycia własnym instruktorem, od „nie mogę ćwiczyć bez sprzętu” do „mogę ćwiczyć gdziekolwiek”.

4 lata temu w powiecie Xishu było mniej niż 100 osób, które stanowiły „pas transmisyjny rozwoju Qigongu Prozdrowotnego”. Obecnie działa tutaj już ponad 800 instruktorów, którzy tworzą sprzyjające warunki dla poprawy dostatku społeczności dzięki poprawie stanu zdrowia.

Autor: Feng ShiweiChińskie Stowarzyszenie Qigongu Prozdrowotnego

Z chińskiego przetłumaczył: Andrzej Kalisz