Dlaczego zhan zhuang?

„Sto metod ćwiczeń nie równa się z jednym prostym staniem”. Zhan zhuang jest prosty i łatwy do opanowania. Nie potrzebujesz żadnych wcześniejszych podstaw. Jeśli tylko zechcesz, możesz rozpocząć naukę.

Nie musisz się przejmować ograniczeniami – gdzie, kiedy, w jakim wieku jesteś, jakiej płci. Możesz ćwiczyć kiedykolwiek i gdziekolwiek, jeśli tylko znajdziesz miejsce, by stanąć.

Nie musisz skupiać uwagi na dantian, na kosmicznych orbitach, wystarczy że odprężysz się, oddychając naturalnie, podnosząc tylko ramiona do pozycji ćwiczenia.

Nie potrzebujesz żadnego sprzętu, nie musisz obawiać się skutków ubocznych, to prawdziwie naturalna metoda terapii.

Jakie rezultaty można osiągnąć dzięki ćwiczeniu zhan zhuang?

Zhan zhuang pomaga w przypadku powszechnych dzisiaj schorzeń, jak bóle szyi i barków, bezsenność, bóle żołądka, bóle głowy, niewydolność nerek i inne.

Gdy prawidłowo stoisz, całe ciało jest naturalnie rozciągnięte, meridiany otwierają się, komórki są odżywiane, pozbywasz się nagromadzonych napięć i toksyn.

Stojąc powracasz do naturalności, bez walki. Poprawia się stan ciała i umyslu.

Zapewne zhan zhuang jest dobry, ale ja nie mam czasu na naukę sztuki walki. Ciągle zajęty jestem pracą, i nie mam nawet miejsca odpowiedniego do ćwiczenia. I tak jestem zmęczony, boję się, że po ćwiczeniu będę jeszcze bardziej wyczerpany, boję się że nie wytrzymam treningu.

Nie narzekaj na nadmiar i skomplikowanie ćwiczeń. Zhan zhuang to nie są jakieś złoźone ruchy i formy, to tylko kilka prostych pozycji, to jest łatwiejsze niż narysowanie tykwy. Czy mogłoby być coś jeszcze prostszego?

Nie mów, że jesteś zbyt zajęty i brakuje Tobie czasu. 10 minut stania każdym razem przyniesie efekty, Jeśli tylko będziesz systematyczny, łatwo przezwyciężysz osłabienie.

Nie mów, że chciałbyś ćwiczyć, ale nie masz odpowiedniego miejsca. Zhan zhuang możesz ćwiczyć wszędzie, gdzie znajdziesz miejsce żeby stanąć w miejscu.

Nie mów, że uprawianie sztuki walki jest dla Ciebie zbyt dużym wysiłkiem. Zhan zhuang nie polega na treningu siłowym i wytrzymałościowym. Tutaj wykorzystuje się wyobraźnię, mentalne prowadzenie, by jakby zbudować racjonalną strukturę pozycji ciala, delikatnie je rozciągać, usunąć blokady, pozwolić prawidłowo pracować wewnętrznym organom. Twoje ciało i umysł osiągają stan odprężenia i wygody.

Autor: Xie Yongguang – szkoła Yiquan w Handan, w prowincji Hebei

Przekład z chińskiego: Andrzej Kalisz