Mistrz Zhai Shizong w Polsce!
Na przełomie czerwca i lipca 2025 w ramach międzynarodowej promocji tradycyjnego stylu Wu 武 Taijiquan przebywał w Polsce mistrz Zhai Shizong. Ten styl do niedawna był mniej znany niż inne odmiany Tai Chi, a to stąd, że pierwsze pokolenia jego przedstawicieli należały do bogatej i wykształconej warstwy arystokracji zatrudnionej w administracji cesarskich Chin. Nie zarobkowali nauczając Taijiquan, a rozwijali tę sztukę w kręgu rodziny, bliskich znajomych i osób rekomendowanych. Tymczasem wnieśli oni ogromny wkład w rozwój Taijiquan (Tai Chi Chuan), formułując klasyczne teorie tej sztuki, które zostały potem przyjęte także w pozostałych stylach. Jednemu z braci Wu przypisuje się też odnalezienie manuskryptu autorstwa Wang Zongyue, zaczynającego się od słów Tai Chi (Taiji), co miało zainspirować użycie tego terminu w nazwie sztuki walki. Obecnie coraz więcej adeptów Taijiquan zaczyna sobie zdawać sprawę z tych faktów, co powoduje dynamiczny wzrost zainteresowania tym stylem w Chinach i powstawanie tam coraz większej liczby jego szkół.
W Polsce styl pojawił się w 2012 roku, po tym gdy Andrzej Kalisz spotkał się z jego przedstawicielami z miasta Handan, którzy ćwiczyli łącznie Yiquan oraz właśnie styl Wu 武 Taijiquan. Najpierw elementy tego stylu były wprowadzane w ramach grupy seniorskiej, ćwiczącej łącznie elementy Yiquan, Taijiquan i Qigong. Od 2015 roku w Akademii Yiquan zaczęła działać specjalistyczna sekcja stylu Wu 武 Taijiquan. Wowczas stylem tym zainteresowali się instruktorzy Taijiquan – Radosław Węglarz (Szkoła Tai Chi Guangfu) oraz Krzysztof Operacz (Tai Chi i Qigong w Warszawie), ćwicząc z A.Kaliszem i dołączając do jego kolejnych wyjazdów do Chin. Niestety okres pandemii zaburzył plan regularnych szkoleń w Chinach. Udało się do niego powrócić w roku 2024. Mimo trudności spowodowanych pandemią, Polska stała się już głównym ośrodkiem stylu Wu w Europie. Poza Chinami być może tylko w USA i w Malezji jest więcej osób uprawiających ten styl.
Nasz obecny plan minimum to wyjazd do Chin raz na dwa lata na przemian z przyjazdem mistrza Zhai Shizong do Polski raz na dwa lata. Ta częstotliwość może się zwiększyć wraz ze wzrostem liczby ćwiczących w Polsce i w innych krajach Europejskich.

A po powrocie z pobytu w Chinach w roku 2026, a właściwie już w jego trakcie, prawdopodobnie będziemy mogli ogłosić pewną sensację na skalę światową!