Qigong (Ch’i Kung)

W Chinach od najdawniejszych czasów powstawały rozmaite formy ćwiczeń, których celem było długie życie w dobrym zdrowiu. Starożytni naśladowali naturę, w tym ruchy zwierząt, stopniowo coraz lepiej poznając subtelne zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu. Najstarsze źródła mówią o formie ćwiczeń nazywanej Dawu – Wielki Taniec. Wczesne terminy ogólne, którymi określano te ćwiczenia to Daoyin Tuna. Na początku naszej ery powstały słynne ćwiczenia Wuqinxi – Zabawy Pięciu Zwierząt. W późniejszych wiekach powstawały nowe metody ćwiczeń, jak Liuzijue – Formuła Sześciu DźwiękówBaduanjin – Osiem Kawałków Brokatu i wiele innych.

Dopiero w drugiej połowie XX wieku wypromowana została nazwa Qigong (w uproszczonym zapisie angielskim – Chi Kung), która obejmuje ogół tego typu metod. Często mówi się o Jianshen Qigong lub Yangsheng Qigong. Jianshen oznacza zdrowe ciało – nazwa ta wskazuje więc, że chodzi o ćwiczenia, których celem jest pozytywny wpływ na zdrowie ciała. Yangsheng to termin starszy, a zarazem bardziej ogólny – można to przetłumaczyć jako Kultywowanie Życia – jest to ogół metod i zasad służących zdrowemu życiu.

My proponujemy naukę tych wariantów ćwiczeń Qigong, które po zweryfikowane jako bezpieczne i łatwe do opanowania, zostały zatwierdzone do szerokiej popularyzacji w Chinach.

By umożliwić naukę jak największej liczbie osób uruchomiliśmy Studio Qigong Online, gdzie oferujemy bezpłatny dostęp do kursów wideo! Poza bezpłatnymi internetowymi kursami wideo możliwy jest też udział w okresowo organizowanych odpłatnych warsztatach i obozach.

Nasza oferta obejmuje następujące formy Qigong:

  • 八段锦 Baduanjin – Osiem Kawałków Brokatu,
  • 大舞 Dawu – Wielki Taniec,
  • 马王堆导引术 – Mawangdui Daoyinshu – Sztuka Daoyin z Mawangdui,
  • 太极养生杖 – Taiji Yangshengzhang – Kij Kultywowania Życia Tai Chi,
  • 五禽戏 – Wuqinxi – Zabawy Pięciu Zwierząt.

Nasze bezpłatne kursy wideo online znajdziesz na YouTube. Dla każdego kursu utworzona jest odrębna playlista:

>> Studio Qigong Online <<

Materiał promocyjny Chińskiego Stowarzyszenia Qigongu Prozdrowotnego