Qigong (Ch’i Kung)

W Chinach od najdawniejszych czasów powstawały rozmaite formy ćwiczeń, których celem było długie życie w dobrym zdrowiu. Starożytni naśladowali naturę, w tym ruchy zwierząt, stopniowo coraz lepiej poznając subtelne zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu. Najstarsze źródła mówią o formie ćwiczeń nazywanej Dawu – Wielki Taniec. Wczesne terminy ogólne, którymi określano te ćwiczenia to Daoyin Tuna. Na początku naszej ery powstały słynne ćwiczenia Wuqinxi – Zabawy Pięciu Zwierząt. W późniejszych wiekach powstawały nowe metody ćwiczeń, jak Liuzijue – Formuła Sześciu DźwiękówBaduanjin – Osiem Kawałków Brokatu i wiele innych.

Dopiero w drugiej połowie XX wieku wypromowana została nazwa Qigong (w uproszczonym zapisie angielskim – Chi Kung), która obejmuje ogół tego typu metod. Często mówi się o Jianshen Qigong lub Yangsheng Qigong. Jianshen oznacza zdrowe ciało – nazwa ta wskazuje więc, że chodzi o ćwiczenia, których celem jest pozytywny wpływ na zdrowie ciała. Yangsheng to termin starszy, a zarazem bardziej ogólny – można to przetłumaczyć jako Kultywowanie Życia – jest to ogół metod i zasad służących zdrowemu życiu.

My skupiamy się na metodzie znanej jako Qigong Naturalny lub Taniec Zdrowia, która wywodzi się ze sztuki walki Yiquan. W naszym przekazie Xingyiquan i Baguazhang ćwiczy się także Osiem Kawałków Brokatu.

Dodatkowo przygotowaliśmy kilka bezpłatnych kursów wideo z zakresu form propagowanych przez Chińskie Stowarzyszenie Qigongu Prozdrowotnego. Możecie je poznawać poprzez nasze Studio Qigong Online.