Artykuły o Taijiquan (Tai Chi)Relacje z wydarzeń

Miasto Tai Chi – 1 – wprowadzenie

Rzeźba ćwiczących Tai Chi na tle fosy i muru miejskiego

W związku z uprawianiem tradycyjnego stylu Wu (Hao) Tai Chi, w czerwcu 2017 roku dotarłem do jego kolebki – liczącego sobie około 40 tysięcy mieszkańców miasteczka Guangfu w powiecie Yongnian, w prowincji Hebei. Miasto to nazywane było także Guangping oraz Yongnian.

Starożytne Miasto – Miasto Na Wodzie – Miasto Tai Chi. Tai Chi Chuan z Guangfu wyruszyło w świat.

Według niektórych źródeł już w epoce Wiosen i Jesieni (722-481 p.n.e.) istniało tu miasto. W okresie Tang (618-907) otoczone było wałem ziemnym. Dzisiaj otacza je wysoki na 10 metrów i szeroki na 8 metrów ceglany mur, wybudowany w okresie dynastii mongolskiej Yuan (1279-1368) lub ostatniej rdzennie chińskiej dynastii Ming (1368-1644). Możliwe jednak, że informacja o późniejszym okresie budowy dotyczy raczej odbudowy muru. Całkowita długość muru okrążającego miasteczko to około 5 kilometrów. Na zewnątrz muru znajduje się rodzaj bardzo szerokiej fosy. Wokół znajduje się jeszcze duży kompleks jezior i stawów. Na jednym z nich układ trzcin widziany z lotu ptaka przypomina chiński znak oznaczający smoka w wersji pisma pieczęciowego. Wśród trzcin można pływać łodziami i miejsce to nazywane jest Trzcinowym Labiryntem Tai Chi.

Adepci stylu Wu (Hao) Tai Chi ćwiczą nad jeziorem z labiryntem Tai Chi

Istnieją różne legendy i mity o początkach sztuki T’ai Chi Ch’uan (Taijiquan), w skrócie określanej dziś mianem Tai Chi (Taiji). Jeśli mówimy o głównych uprawianych dziś stylach, określanych w Chinach jako Pięć Wielkich Stylów – Chen, Yang, Wu (Hao), Wu, Sun, to sztuka rodziny Chen z wioski Chenjiagou w prowincji Henan jest tą źródłową. Z niej bezpośrednio lub pośrednio wywodzą się pozostałe style. Yang Luchan, który zapoczątkował najbardziej dziś w Chinach i na świecie rozpowszechniony styl Yang pochodził właśnie z Yongnian, czyli dzisiejszego Guangfu. Jako młody chłopiec zatrudniony został do pomocy w mieszczącej się w tym miasteczku aptece prowadzonej przez Chen Dehu. Potem pracował w jego posiadłości w Chenjiagou. Uczył się sztuki rodziny Chen (wtedy prawdopodobnie nie nosiła ona jeszcze nazwy Tai Chi Chuan) u mistrza Chen Changxing.

Grupa stylu Yang przy pomniku Yang Luchana

Yang Luchan nauczał tej sztuki początkowo w rodzinnym Guangfu (Yongnian), gdzie wśród jego uczniów znalazł się pochodzący z bogatej rodziny cesarskich urzędników Wu Yuxiang, twórca stylu Wu, nazywanego niekiedy, zwłaszcza poza Chinami, stylem Hao, by odróżnić go od stylu Wu rozwiniętego nieco później w Pekinie przez rodzinę o pochodzeniu mandżurskim. Wu Yuxiang uczył się dodatkowo u mistrza Chen Qingping, reprezentującego wersję xiaojia (mała rama) stylu rodziny Chen. Uzyskał on manuskrypt poświęcony teorii sztuki walki autorstwa Wang Zongyue, i stwierdził, że bardzo dobrze oddaje on charakter tej sztuki. W tekście tym podkreślona była filozoficzna koncepcja Tai Chi (Taiji), czyli Yin i Yang. Według jednej z hipotez to Wu Yuxiang zapoczątkował wykorzystanie terminu Tai Chi w nazwie tej sztuki, a następnie została ona przyjęta przez rodzinę Yang i pozostałe.

Muzeum stylu Wu – dawna rezydencja Wu Yuxianga

Miasteczko Guangfu stało się zatem kolebką dwóch odmian Tai Chi – Yang oraz Wu (Hao). Do dziś jest szczególnym miejscem, określanym jako Miasto Tai Chi. Znajduje się tu wiele szkół nauczających odmian Yang i Wu (Hao). W domu Yang Luchana, na zewnątrz murów miejskich, blisko bramy południowej, powstało muzeum stylu Yang. Muzeum stylu Wu (Hao) stworzono natomiast w rezydencji arystokraty Wu Yuxianga.

Ze względu na szczególne znaczenie tego miasta w historii Tai Chi, często odbywają się tutaj lokalne, ogólnochińskie oraz międzynarodowe konferencje, festiwale i zawody Tai Chi.

W Mieście Tai Chi również ławki są w stylu… Tai Chi

Do atrakcji turystycznych należy także jeszcze większa rezydencja rodziny Wu, gdzie mieszkał brat Wu Yuxianga, który był wysokim urzędnikiem cesarskim. Udostępnione jest również wejście na mur, po którym można obejść miasto dookoła. W pewnej odległości od miasteczka znajduje się zabytkowy most Hongji, wybudowany podobno około 1400 lat temu. Jednak ten który można zobaczyć obecnie, to budowla z roku 1582. Wewnątrz murów miejskich mieści się świątynia poświęcona bóstwu chroniącemu miasto Guangfu. Natomiast na zewnątrz wybudowano niedawno wielką świątynię buddyjską. Wewnątrz murów miejskich znajduje się też duży kościół katolicki (tzw. chińskiego katolicyzmu patriotycznego).

W kosze na śmieci w stylu Tai Chi gustownie wkomponowano… popielniczki 🙂

W ostatnich latach miasto rozbudowało się poza murami. Po stronie zachodniej powstała nowa dzielnica mieszkaniowa oraz wielki aquapark. Po stronie wschodniej wybudowano wielki kompleks turystyczny – tutaj, w hotelu tuż na zewnątrz wschodniej bramy miasta zamieszkał piszący te słowa.

Na murze miejskim. Widoczna jedna z baszt i wejście na mur.

W kolejnych odcinkach przeczytacie o powstałych i uprawianych tutaj stylach Yang i Wu (Hao) Tai Chi oraz o poświęconych im muzeach. Podsumowaniem będzie impresja filmowa pod tytułem „Miasto Tai Chi”.

W cyklu artykułów zmieściła się tylko część z wykonanych przeze mnie tutaj zdjęć. Zainteresowane kluby, domy kultury i inne instytucje z Warszawy i okolic zapraszam do kontaktu w celu organizacji prelekcji, podczas których opowiem więcej o swoim pobycie i treningu w Mieście Tai Chi, prezentując także więcej ciekawych fotografii.

Andrzej Kalisz

Guangfu, powiat Yongnian, prowincja Hebei, Chiny

Środa, 21 czerwca 2017